Лис 20, 2020
Чи захищати своє порушене право чи «само мине»?

Практично, кожного дня ми стикаємося з порушенням наших прав. До дрібних порушень ми давно уже звикли і змирилися, ніхто з нас уже давно не просить квитки в автобусах нашого міста, замість решти в магазині бере цукерки, не реагує на хамство в сфері обслуговування. І тільки коли на горизонті з'являються серйозніші проблеми ми починаємо щось робити.

Першою дилемою яка виникає у особи яка вважає, що її права порушені це питання: «Чи захищати своє порушене право, чи, може, і «само мине»? Це питання є базисним з точки зору захисту порушених прав людини, оскільки вибравши останній варіант шанси відновити права падають з катастрофічною швидкістю. Коли людина вибирає пасивну поведінку вона пропускає час, який можна було ефективно використати для збирання доказів, вироблення стратегії справи, подачі позовної заяви.

Так, чинне цивільне законодавство передбачає строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу (позовну давність). Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки. Також, законодавство передбачає скорочений строк тривалістю 1 рік зокрема, до вимог: про стягнення неустойки (штрафу, пені); про спростування недостовірної інформації, поміщеної у засобах масової інформації; про переведення на співвласника прав та обов'язків покупця у разі порушення переважного права купівлі частки у праві спільної часткової власності; у зв'язку з недоліками проданого товару; про розірвання договору дарування; у зв'язку з перевезенням вантажу, пошти; про оскарження дій виконавця заповіту; про визнання недійсним рішення загальних зборів товариства. У випадку, якщо вам слід звернутися до адміністративного суду (спір виник з державним органом в сфері публічно-правових відносин) за захистом прав, свобод та інтересів тоді це можливо здійснити в шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Основною проблемою, у випадку пропущення вищезазначених строків є те, що поновити їх можна виключно за наявності поважних причин. У випадку відмови суду в поновленні даного строку (визнання причин неповажними) права позивача буде неможливо відновити у судовому порядку, оскільки сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові в порядку цивільного судочинства, та підставою для повернення позовної заяви в порядку адміністративного.

Законодавство передбачає і ряд інших строків на звернення до суду і якщо у вас виникли проблеми з їх пошуком чи обрахуванням – звертайтеся до нас, раді будемо Вам допомогти.