ПЕРЕДЗВОНИ: В РОБОЧІ ДНІ 8:00*20:00 (ВАРТІСТЬ З'ЄДНАННЯ ЗГІДНО З ТАРИФОМ ОПЕРАТОРА) +380 (44) 36 36 222
Чи можуть забрати квартиру за борги ?

18 вересня 2019 р.

Це питання, нажаль, постає в боржника після того, як він вже оформив кредит, та через певні життєві обставини почав порушувати графік його погашення. Тоді особа терміново починає міркувати, цікавитись та консультуватись про майбутнє свого майна. До нас, юристів, за консультацією подекуди звертаються люди із даним питанням: «А чи можуть забрати мою квартиру за борги ?» Це питання стосується не лише боржників по іпотеці, а й боржників по іншим кредитним договорам в тому числі автокредиту, мікрозаймам. Щоб відповісти на це питання ґрунтовно та повно, потрібно вивчити документи та встановити умови кредитування та підстави виникнення заборгованості. Що стосується іпотеки, то тут ризик найбільший за всіх. Договором іпотеки може бути передбачено, що іпотекодержатель, у випадку заборгованості іпотекодавця може в односторонньому порядку перереєструвати на себе квартиру боржника відповідно до договору про іпотеку. Це може зробити реєстратор чи нотаріус за зверненням іпотекодержателя. Таким чином в данному випадку рішення суду не потрібно. Що стосується автокредиту, споживчого кредиту чи мікрозайму, то вони теж можуть завдати боржнику багато проблем у випадку прострочення їх оплати. В даних кредитних договорах завжди існують приховані відсотки, штрафи, пеня за невчасну або неповну оплату кредиту. Хочу звернути увагу, що штрафи та пені за прострочення оплати кредиту можуть за короткий строк вирости до 100% і навіть і більше від тіла самого кредиту. Як показує практика, в тому числі і на цьому заробляють фінансові установи в секторі кредитування. В даному випадку стягнути з вас кошти можливо лише за рішенням суду. Якщо є рішення суду про стягнення з боржника певної суми заборгованості за кредит, то його ваш кредитор у подальшому може виконати двома шляхами, це запропонувати вам добровільно виконати рішення суду, або звернутись до державного чи приватного виконавця з метою примусового виконання рішення суду. Якщо в боржника не має можливості погасити борг (виконати рішення суду), то кредитор звертається до виконавчої служби. Тобто у ваших відносинах з’являється ще одна особа – це державний чи приватний виконавець, які діють відповідно до Закону України «Про виконавче провадження». Відповідно до ст.48 ЗУ «Про виконавче провадження» звернення стягнення на майно боржника полягає в його арешті, вилученні (списанні коштів з рахунків) та примусовій реалізації. Тобто, на цьому етапі, з’являється реальна можливість реалізації майна боржника в рахунок виконання рішення суду про стягнення боргу по кредиту. ч.7 ст.48 вищевказаного закону передбачає, що у разі якщо сума, що підлягає стягненню за виконавчим провадженням, не перевищує 20 розмірів мінімальної заробітної плати, звернення стягнення на єдине житло боржника та земельну ділянку, на якій розташоване таке житло, не здійснюється. У такому разі виконавець зобов’язаний вжити заходів для виконання рішення за рахунок іншого майна боржника. Тобто, якщо сума, яка підлягає стягененню становить суму до 83460 грн., то реалізовувати вашу єдину квартиру, чи єдиний будинок із землею не будуть. Але якщо у вас ще є квартира чи будинок то їх можуть реалізувати для виконання рішення суду. Якщо сума боргу перевищує даний ліміт, то стягнення буде звернуто на Все майно боржника, в тому числі і на єдину його квартиру. Такаж ситуація та розрахунок і по боргам за комунальні послуги. Але, як показує практика, така сума заборгованності 83460 грн. в межах строку позовної давності практично не набігає. Але ця ситуація лише на сьогодняшній день. Хочемо Вам порадити слідкувати за своїми борговими зобовязаннями, не відмовлятись отримувати листи від кредиторів в разі прострочення вашої оплати та йти на контакт з кредитором з метою спільного пошуку вирішення проблем. Як показує практика, залишення ситуації на самоплив та самовідсторонення від неї призводить до накопичення заборгованності і як наслідок до арешту та реалізації майна боржника.

test test2