ПЕРЕДЗВОНИ: В РОБОЧІ ДНІ 8:00*20:00 (ВАРТІСТЬ З'ЄДНАННЯ ЗГІДНО З ТАРИФОМ ОПЕРАТОРА) +380 (44) 36 36 222
Чи є потерпілий стороною в кримінальному провадженні?

20 грудня 2019 р.

Це питання може виникнути при розгляді клопотання захисника про закриття кримінального провадження у зв’язку із закінченням строків досудового розслідування. Річ у тім, що відповідно до ст.219 КПК України досудове розслідування завершується: - зверненням до суду з обвинувальним актом; - направленням до суду клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру; - ухваленням рішення про закриття кримінального провадження. Якщо в кримінальному провадженні є особа, якій було вручено повідомлення про підозру, то перелічені документи повинні бути переданими до суду не пізніше двох місяців з дня такого вручення. Однак у цей строк не включається період, в який сторони ознайомлюються з матеріалами досудового розслідування в порядку їх відкриття після завершення всіх слідчих дій (ч.3 ст.219 і ст.290 КПК України). Наприклад, матеріали були надані для ознайомлення за тиждень до закінчення двох місяців, а воно тривало три тижні. Тоді після завершення ознайомлення прокурор матиме ще тиждень для звернення до суду з обвинувальним актом або відповідними клопотаннями. Саме тому важливо розуміти, чи входить потерпілий до числа тих осіб, без ознайомлення з матеріалами досудового розслідування якою обвинувальний акт не направляють до суду. Так згідно з п.19 ч.1 ст.3 КПК України потерпілий є стороною обвинувачення, але лише у випадках, установлених цим Кодексом. Це стосується, зокрема: - кримінальних проваджень у формі приватного обвинувачення, які можуть бути розпочатими слідчим, прокурором лише на підставі заяви потерпілого (ст.477 КПК України); - випадків, коли прокурор відмовився від підтримання державного обвинувачення в суді, а потерпілий погодився на подальше підтримання обвинувачення. Саме тоді потерпілий набуває всіх прав сторони обвинувачення під час судового розгляду. В інших випадках потерпілий згадується окремо від сторін кримінального провадження, тобто не належить до них. Відповідно, строк його ознайомлення з матеріалами досудового розслідування включається в строк такого розслідування.

ОСТАННІ ПОСТИ
test test2